Reklam Dediğin Böyle Yapılır

Reklam Dediğin Böyle Yapılır

Merhaba Okuyucularımız,

Özellikle sıkı Youtube kullanıcıları için bu hafta neredeyse çoğu kişinini gördüğü bir video vardı tüm dünya genelinde. Ülkemizde de çok sık izlenen bu video "Youtube Rewind" oldu. Peki Youtube Rewind nedir?

Youtube Rewind; bitmekte olan yılın içerisinde en çok izlenen videolar derlemesine denir. Daha önceden yapılan videolar bu kadar ses getirmedi belki ya da bu kadar blog ya da köşe yazılarına konu olacak bir durumda olmadı. Ama bu sene çok farklıydı. 2017 senesi özellikle de Youtube'un Türkiye ayağı için farklı bir anlam taşıyor. Çünkü dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan Youtube gözümüzden kaçarcasına bizim Türk Youtuber'ları da bu seneki reklam filminde oynatması hem ülke olarak sevindirici, hemde bazı şeyleri sorgulamamıza neden oldu?

Şüphesiz kültürel anlamda diğer ülkere nazaradan bazı videolar bizde tepki çekmesi ve yasaklar konması elimizi kolumuzu bağlıyor gibi görünüyor. Ama böyle bir durumda bile 2017 Youtube Rewind reklamlarında oynayan 60'a yakın Youtuber'ların 8 tanesini ki bu %10'dan fazla yapar; takdire şayan bir durum. Komik kedi videosu izleyen çoğumuzun bilmediği bir Youtube ortamında Türkiye'den Enes Batur, Onur Işımak, Uras Benlioğlu gibi kişilerin yanı sıra Kafalar olarak bilinen parodi grubu da yer aldı. Tabi bu arkadaşları genel Youtuber olarak adlandırabiliriz. Ancak alan olarak Merve Özkaynak ile moda ve makyaj, Meryem Can ile seyahat, İdil Yazar ile de lezzet ve mutfak konusundaki Youtuber'ları unutmamak gerek. Videoda oyunculuklarını izleyeceğiniz gibi en sondaki intro sahnesindeki isimleri dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. Zaten izlediğinizde de tüm 2017 bir kaç dakika içinde gözünüzün önünden geçecek.

Bir dip not olarak da Nusret'in #saltbea adı ile dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde Rhett & Link'in de #saltbea videolarını ayrı bir köşeye koymak gerek. Yabancı olsada hareket Türk menşeili ne de olsa...

Yukarda adı yazanları kaçımız biliyoruz bilinmez ama genel kullanıcı seviyesine bakınca gözden kaçan ya da görmezden gelinen birşeyi biz değil ellerin biliyor olması... Çok ironik... Wiiraa Bilişim olarak hem kadro hem de çözüm ortaklarımız ile konuştuğumuzda tek bir sonuç çıktı ortaya. Bizde potansiyel var. Yapabiliyoruz. Kimseden aşağı kalır yanımız yok ama bir de kıymet bilinmesi durumu var. Kıymet bilmek gerek. 

Youtube'un böyle bir videoya ihtiyacı yok. Ama kullanıcılara verdiği değeri bir kez daha gözler önüne serdi. Bir kez daha neden vazgeçilmez olduğunu da. Videoyu yazımızda bulabilirsiniz. Kim bilir... 2018 belki de ülkemizden yeni Youtuber'ların çıkışına, belki de tek başına bir Rewind Top List'e bizden birinin birinci sıraya geçtiğine şahit olur.

Sosyal Medyada Paylaş